Gry i rozrywka
Gdy przychodzi czas na relaks…

Planowanie rozmieszczenia liter

16 kwietnia 2012

19Przykłady różnych możliwości rozpoczynania gry w słowa i słówka z utrudnieniem są pokazane na rys. F77 i F7fl. Przy tej odmianie gry słowami posiłkowymi mogą być wszystkie części mowy, nie tylko rzeczowniki. Jeśli słowo posiłkowe ma mniej niż sześć liter, to strzelający je gracz musi powiedzieć, od której z sześciu kratek zaczyna swój strzał (np. MAMA od drugiej kratki, TOR od drugiej kratki, TOR od czwartej kratki). Rozgrywka jest wówczas znacznie trudniejsza, niełatwo bowiem ustalić, ile liter ma słowo macierzyste przeciwnika i w jakim miejscu sześciu kratek jest wpisane. Strzelenie dowolną literą lub literami w puste kratki, w których nie ma żadnych liter, to oczywiście „zero trafień”. Lettera (Gra dla dwóch i więcej osób). Tradycyjna gra literowa znana pod różnymi nazwami w wielu krajach. Każdy gracz na swojej kartce papieru rysuje kwadrat i dzieli na 36 kwadracików (6X6). Jest to pole walki. Gra toczy się do chwili całkowitego wypełnienia pola walki literami zgłaszanymi kolejno przez graczy Bogusław zaplanował rozmieszczenie tych samych liter znacznie lepiej; jego pole wygląda zupełnie inaczej (rys. F^j). Znajduje się tutaj aż sześć słów sześcioliterowych: BUKIET, ZBIJAK, BOGACZ. TOCZEK, BROMEK i TRAPEZ. Słów pięciołite-rowych nie ma wcale, czteroliterowe są dwa – URNA i CERA oraz pięć trzyliterowych: RÓW, IWA, MAJ, ERA i REA, Za wszystkie te słowa Bogusław zdobył więc łącznie 140 punktów i całą rozgrywkę wygrał bardzo znaczną różnicą 78 punktów. Metamorfozy (Gra dla dwóch i więcej osób). Zabawa i gra słowno-literowa,opracowana pod koniec XIX wieku przez angielskiego matematyka Charlesa Dodgsona, bardziej znanego pod literackim pseudonimem Lewis Carroll, który napisał między innymi Alicję w krainie czarów. (pracze powinni być zaopatrzeni w kartki papieru i ołówki. Przed rozpoczęciem rozgrywki ustalą się parę słów czteroliterowych (powinny to być rzeczowniki w pierwszym przypadku liczby pojedynczej: gra jest dużo zabawniejsza.

Kategorie: Bez kategorii | Tagi: , , , , , , ,

Scrabble – rozgrywka przykładowa

23 lutego 2012

21Bogusław strzela KRAB – dwa trafienia; jedną z liter trafionych jest najprawdopodobniej pierwsza litera K, gdyż powtarza się w obydwu słowach, ale jaka jest druga? Być może R (od KR–zaczyna się wiele słów czteroliterowych). Adam strzela słowem ORKA – trzy trafienia, jest mało prawdopodobne, aby trafione były litery OR-A, a więc muszą być trafione litery -RKA. IRKA to imię własne; najpewniej słowem Bogusława jest ARKA – ale jeszcze trzeba to sprawdzić w następnej turze gry. Bogusław strzela KREM – trzy trafienia. Jakie litery są trafione? Może KR-M? Nie może to być KRAM (trzecią literą nie jest A, poprzednio w wyrazie KRAB byłyby trzy trafienia), nie może być KROM (bo to nie rzeczownik), ani KRYM (bo to imię własne). A więc trafione są najpewniej pierwsze trzy litery KRE-, trzeba ustalić czwartą. Możliwości wiele np.: KRES, KRET, KREW. Adam strzela słowem ARKA – są to cztery trafienia i byłaby wygrana partia, gdyby nie fakt, że to właśnie on zaczynał rozgrywkę, Bogusław ma więc prawo do jeszcze jednego, końcowego strzału. Wybiera słowo KRET i ma także cztery trafienia, a więc jest remis. Zdarza się to przy grze w słowa i słówka bardzo rzadko. Można grać w słowa i słówka przy ustaleniu, iż w grze biorą udział nie tylko rzeczowniki, lecz i inne części mowy. Można grać wybierając słowo macierzyste pięcioliterowe i strzelając także słowami pięcioliterowymi – rozgrywka jest wtedy wielokrotnie trudniejsza i dłuższa. Bardzo ciekawą odmianq tej gry jest gra w słowa i słówka z utrudnieniem; opracowana współcześnie przez polskiego popularyzatora matematyki Bogdana Misia. Polega ona na tym, że obydwaj gracze rysują na swoich kartkach wąski pasek sześciu kratek i do jego wnętrza wpisują słowo macierzyste, które może być sześcioliterowe lub o mniejszej liczbie liter (pięcioliterowe, trzyliterowe, nawet dwuliterowe). Słowo krótsze niż sześcioliterowe wolno wpisać w sześć kratek w dowolny sposób (na początku, w środku, na końcu).

Kategorie: Bez kategorii | Tagi: , , , , , , ,

Krzyżówki

1 lutego 2012

43Krzyżówki nie wszystkim wydają się być doskonałą formą rozrywki, ale wąskie grono ich fanów to ludzie, którzy nigdy nie wypoczywają lepiej niż podczas rozwiązywania słownych łamigłówek. Krzyżówki to zagadki słowno-literowe, które polegają na odgadywaniu, a także dopasowywaniu haseł i wpisywaniu ich w małe rubryki. Istnieje mnóstwo gatunków krzyżówek, które różnią się formą i stopniem trudności. Najpopularniejsze, takie, które znajdziemy w dowolnej gazecie, to te najłatwiejsze. W okienku znajduje się definicja, a my musimy wpisać konkretne słowo. Są jednak krzyżówki bez wskazówek, gdzie co należy wpisać oraz krzyżówki, w których graficzne rozwiązania powodują więcej komplikacji. To właśnie na koncepcji zwykłych krzyżówek opiera się słynna gra Scrabble, która polega na układaniu wyrazów na planszy za pomocą literek na małych klockach. Pomysłodawcą pierwszej krzyżówki był Arthur Wynne, Amerykanin, który pracował w dziale sztuczek i kawałów gazety New York World. Pierwsza krzyżówka pojawiła się w tej gazecie w 1913 roku, a pomysł spotkał się z ogromnym entuzjazmem ze strony czytelników. Pomysł szybko spodobał się również innym gazetom i krzyżówki zaczęły pojawiać się we wszystkich dostępnych magazynach. Pierwsza krzyżówka w Polsce pojawiła się w 1925 roku. Redakcja zaoferowała nagrody dla pierwszych osób, które nadeślą poprawne rozwiązanie. Wkrótce potem krzyżówki zaczęły publikować kolejne polskie gazety. Do najsłynniejszych „słownych zagadek” należą między innymi jolka, alfabetka, kwadrat magiczny, krzyżówka panoramiczna, swatka, ukośnik czy krzyżówka hetmańska. Są to jednak gatunki krzyżówek dla wytrawnych i wytrwałych szaradzistów, a stopień ich trudności sprawia, że nie znajdziemy ich w każdej gazecie, tylko w osobnych gazetach dla fanów trudnych krzyżówek.

Kategorie: Pozostałe | Tagi: , , , ,