Gry i rozrywka
Gdy przychodzi czas na relaks…

Archiwum z kwiecień, 2012

Punkty graczy

29 kwietnia 2012

20Przedstawione jest przykładowe zakończenie partii. Jest to pole walki Adama wypełnione następującym zestawem liter: sześć liter A, dwie B, dwie C, cztery E, jedna G, dwie I. jedna J, dwie K, jedna M, jedna N, trzy O, jedna P, jedna Q, cztery R, jedna T, jedna U, jedna W i dwie litery Z. Oczywiście w czasie rozgrywki połowę tych liter strzelił sam Adam, drugq zaś połowę Bogusław. Jest to bardzo łatwy zestaw liter, nie występuje w nim ani jedna litera szczególnie trudna do umieszczenia w jakimś słowie (jak np. Ą, Ę, Ć, Ń, Ś, Ź czy Ż. Adamowi udało się ułożyć tylko jedno słowo sześcioliterowe za 20 punktów – pionowo-KAWIOR. Słowo pięcioliterowe za 10 punktów jest także tylko jedno – poziomo – BERET. Sq cztery słowa cz.eroliterowe po 5 punktów, dwa poziome i dwa pionowe: OKNO, BIEG, BACA i RAJA. Trzyliterowych jest zaś – sześć: jedno poziome, trzy pionowe i dwa na przekątnych polo walki: ARA EMU, ROK, CEP, JON i RAZ. Za wszystkie te słowa Adam zdobył więc łącznie 62 punkty. Jeśli obydwaj gracze majq tę samq liczbę słów pośrednich, wygrywa ten z nich, który w swoich słowach pośrednich ma więcej rzeczowników pospolitych, mniej zaś imion własnych i innych słów. W metamorfozy mogq grać także trzy i więcej osób jednocześnie. Rozgrywka toczy się zazwyczaj na czas, tzn. na przejście od pierwszego do drugiego słowa ustala się dziesięć lub piętnaście minut, zależnie od umowy. Bardzo ciekawq, ale trudną i wymagajqcq wprawy odmianą gry w metamorfozy sq przemiany słów pięcioliterowych. Poniżej są podane przykłady kilku przemian słów pięcioliterowych: Gry umysłowe przy użyciu łatwych do zdobycia, prostych i drobnych zazwyczaj rekwizytów były znane od bcirdzo dawna. W wielu krajach grywano w różne gry kombinacyjne z zastosowaniem .kamyków, muszelek, orzechów, a nawet tylko samych rekwizytów Istnieją także nowe gry tego typu, które powstały kilkadziesiąt czy nawet zaledwie kilka lat temu. Z dawnych i nowych gier, uprawianych przy użyciu łatwych rekwizytów, wybrałem do Skarbnicy gier kilka.

Kategorie: Pozostałe | Tagi: , , , , , ,

Beowulf

26 kwietnia 2012

7Beowulf – The Legend to nazwa kojarząca się bardzo wielu osobom przede wszystkim z filmem z Angeliną Jolie w jednej z głównych ról, nie mniej jednak koniecznie trzeba pamiętać trzeba o tym, że jest to także nazwa jednej z bardziej popularnych gier planszowych. Wykorzystane przy jej opracowywaniu zostały motywy zaczerpnięte ze skandynawskich legend. Wydawca tej gry jest firma Fantasy Flight Games, natomiast jej autorem – bardzo znana w tej branży osoba, a mianowicie Reiner Knizia. Nad szatą graficzną całego przedsięwzięcia pracował John Howe. Gra przeznaczona jest dla osób liczących sobie więcej aniżeli dwanaście lat. Liczba osób uczestniczących w rozgrywce mieści się w przedziale od dwóch do maksymalnie pięciu. Zadaniem każdego z zawodników jest zostać bohaterem na miarę Beowulfa oraz jego godnym następcą. Beowulf był jednym z najbardziej znanych w krajach skandynawskich bohaterów. Legenda o tym odważny, wojowniku jest bardzo wiekowa, albowiem pochodzi z pierwszego stulecia naszej ery. Blackbeard The Golden Age of Piracy to jedna z propozycji wydanych przez firmę GMT Games. Gra ta z całą pewnością spodoba się tym wszystkim osobom, które uwielbiają wszystko, co związane jest z piratami i ich przygodami. Tutaj bowiem uczestnicy rozgrywki wcielają się w różne postaci piratów. Rywalizację wygrywa ta osoba, której uda się sztuka zgromadzenia największej ilości punktów zwycięstwa. Te z kolei zdobywa się zarówno z tytułu gromadzenia rozmaitych łupów, jak i za zdobywanie pirackiej sławy – oczywiście, tej jak najbardziej niechlubnej. Gra została opracowana z myślą o dwóch, maksymalnie o pięciu osobach. Nie mniej jednak powstała również i taka wersja, która jest dostosowana i do jednego gracza – trzeba sobie odpowiedzieć tylko na pytanie czy granie w pojedynkę będzie rzeczywiście interesujące. Przy opcji kilku graczy rozgrywkę toczyć można przeciętnie przez około trzy godziny. Ogromną zaletą tej gry są karty – odznaczają się one wspaniałą grafiką. Jest ich łącznie sto dziesięć.

Kategorie: Bez kategorii | Tagi: , , , ,

Szachy

26 kwietnia 2012

40Szachy to wielka rodzina strategicznych gier planszowych, które rozgrywają się na szachownicy o sześćdziesięciu czterech polach, i w które udział bierze dwóch graczy. Wszelkich ruchów dokonuje się za pomocą szachów, które przeciwnicy mają w dwóch różnych kolorach – tradycyjnie jest to biały, który rozpoczyna grę, oraz czarny. W skład każdego zestawu szachów wchodzi osiem figur (król, hetman, którego nazywa się też damą lub królową, dwa gońce, dwa skoczki, często nazywane końmi, oraz dwie wieże) i osiem pionków. Każdej figurze odpowiada ustalona ilość punktów. Gracze na zmianę wykonują kolejne ruchy swoimi szachami, a odbywa się to według ściśle określonych reguł. Jeśli figura bądź pionek jednego z graczy wejdzie na pole figury lub pionka przeciwnika, to automatycznie go zbija. Moment, w którym zagrożona jest pozycja króla nazywa się szachem, a z kolei matem nazywamy postawienie w szachu króla przeciwnika. Historycy dowodzą, że kolebką szachów są Indie. Z biegiem lat ewoluowała nazwa tej gry. Na początku mówiono o grze „czaturanga”, później „czatrang”, a następnie „szatrandż”. Kamieniem milowym dla tej popularnej gry było jej pojawienie się w Europie, gdzie zmieniono reguły gry i zaczęła ona przypominać obecne szachy. Złoty okres szachów przypadł na epokę renesansu, gdzie cieszyła się ogromną popularnością, zwłaszcza we Włoszech i w Hiszpanii. Pojawili się wtedy pierwsi mistrzowie tej gry, a tym samym pierwsze podręczniki dla początkujących. Szachy zaczęły być postrzegane nie tylko jako gra i rozrywka, ale też jako wysiłek intelektualny. Pierwszy wielki międzynarodowy turniej odbył się w Londynie w 1851 roku. Mistrzem okazał się wtedy Adolf Anderssen. Niecałe sto lat później powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa i zaczęto organizować szachowe olimpiady.

Kategorie: Bez kategorii | Tagi: , , , , , , , ,

Incursion

22 kwietnia 2012

11Incursion jest jedną z rozlicznych dostępnych na rynku gier bitewnych, chociaż nie brakuje tutaj także wielu elementów gier planszowych. Akcja osadzona jest w świecie, który nazwany został Secrets of the Third Reich. Jak wiec zatem nietrudno się domyślić, rozgrywka toczy się w czasie drugiej wojny światowej. Nie brakuje tutaj jednak elementów fantastycznych oraz mistycznych. Znajdzie się również coś dla miłośników nieco mocniejszych wrażeń, czyli horrorów. W grze naprzeciwko siebie stają oddziały niemiecki Special Weapons Development oraz aliancki US Lucky Seventh. Ścierają się one na Gibraltarze, który opanowali Niemcy. Zasady tej gry nie należą do specjalnie skomplikowanych. Oczywiście, obok zasad podstawowych występują także i te specjalne, za sprawą których każdy żołnierz nabiera bardziej indywidualnych cech. Poza tym specjalne zasady mają także bezpośredni wpływ na taktykę gry – stwarzają po prostu więcej możliwości w tym zakresie. Poza figurkami, gracz otrzymuje do swej dyspozycji i karty. Arkham Horror to planszowa gra dla osób lubiących – co sama już nazwa sugeruje – nieco mocniejsze wrażenia. Nie mniej jednak producent podaje, że gra ta przeznaczona jest dla osób powyżej dwunastego roku życia. Może w nią grać już nawet jedna osoba, nie mniej jednak nie będzie to nic porywającego. Generalnie rzecz biorąc, gra przeznaczona jest dla maksymalnie ośmiu osób. Jak szacuje wydawca – a jest nią obecnie firma o nazwie Fantasy Flight Games; pierwszym wydawcą była bowiem inna firma – na rozgrywkę przeznaczyć należy około trzech godzin. Gra na rynku zadebiutowała przed przeszło dwudziestoma laty i od razu zyskała sobie całe grono zwolenników na całym świecie. Akcja rozgrywa się w świecie Call of Cthulhu, przez co gra jest niesamowicie atrakcyjna zwłaszcza z punktu widzenia miłośników Mitów Cthulhu. W grze chodzi najogólniej rzecz biorąc o to, aby nie dopuścić do zagłady miasta – największe zagrożenie dla niego istnieje bowiem ze strony Wielkich Przedwiecznych. Trzeba je zatem uratować.

Kategorie: Bez kategorii | Tagi: , , ,

« Poprzednie